Vprašanje, kakšno življenje je za mačko najboljše – popolnoma notranje ali z izhodom v zunanji svet, je med mačjimi ljubitelji izjemno kontroverzno. Če smo novopečeni lastnik mačke ali pa novega puhastega prijatelja še načrtujemo, moramo pozitivne in negativne posledice vsakega življenjskega stila podrobno preučiti.
Notranje mačke, kot že beseda pove, celotno življenje preživijo v stanovanju, brez izhoda v zunanji svet. Ker ne potrebujejo sprehodov in velike količine dnevnega gibanja, razloga za spuščanje mačk iz stanovanja načeloma nimamo. Odrasla žival večino dneva prespi, če ji lahko nudimo zadosti igre in pozornosti, pa ji ne manjka prav nič. Zagovorniki tega življenjskega stila trdijo, da je to edini način, da mačka živi varno in dolgo življenje, saj jo v zunanjem svetu ogrožajo nešteti dejavniki – bolezni, plenilci in seveda promet, ki so za mačko pogosto smrtno nevarni.
Mačke se tako kot ljudje med seboj glede okolja, v katerem želijo bivati, lahko kar precej razlikujejo. Nekatere mačke naravnost obožujejo izhode ven in jih ni na spregled od jutra do večera, nekatere imajo rade možnost izbire, nekatere pa za živo glavo ne želijo prestopiti praga iz svojega domovanja. Ne glede na to ali je mačka zunanja ali notranja pa vam priporočamo, da mačko označite z mikročipom, poskrbite za njeno sterilizacijo oz. kastracijo, jo peljete na redna cepljenja in uredite preventivo proti notranjim in zunanjim zajedalcem.
Odločitev ali bo vaša mačka notranja ali zunanja je potrebno sprejeti tudi v odvisnosti od:
Njenega karakterja
Zdravstvenega stanja
Predhodnih izkušenj
Okolja domovanja
Preferenc skrbnika mačke
Pri odločitvi je pomembno, da se vprašate tudi ali boste lahko mački zagotovili, da lahko izvaja svoja naravna obnašanja in je zadovoljna v svojem okolju.
Življenje notranje mačke
Izključno notranjim mačkam je potrebno preprečiti, da jim postane dolgčas. Mačka, ki se dolgočasi lahko razvije določene neželene vedenjske težave, zato je pomembno, da jo zaposlite na različne načine. Za potešitev naravnih nagonov pri mački spodbudite njene lovske sposobnosti z različnimi in zanimivimi igračami. Pomembno je, da ji v stanovanju ponudite nekaj praskalnikov, kjer si bo brusila krempeljce in tudi kakšne poličke za ležerno počivanje in nadzorovanje okolice. V kolikor ste veliko od doma in da ena mačka ne bo preveč sama vam svetujemo, da razmislite ali bi mački priskrbeli družbo, ki bo pregnala dolgčas ene mačke. Pri spoznavanju mačk pa je pomembno postopno in previdno predstavljanje med seboj.
Mačka z izključno notranjim bivanjem je zaščitena pred prometom, napadi drugih mačk in živali ter določenimi okužbami, vedno pa veste tudi njeno lokacijo - razen, če se mačja navihanka igra igro skrivalnic. Na mačko pa lahko tudi v varnem zavetju doma prežijo določene nevarnosti. Nevarnosti za notranjo mačko lahko predstavljajo določene rastline in izdelki v gospodinjstvu, ki povzročijo zastrupitve mačke. Pri notranjih mačkah pa morate biti tudi pozorni na odprta okna in vrata, saj lahko mačka zlahka pobegne.
Popestritev okolja notranji mački
Notranji mački lahko življenje popestrimo na veliko načinov. Eden od njih je na primer sprehod na povodcu - tako bo mačka vseeno lahko potešila svojo radovednost, mi pa bomo lahko gotovi, da je ves čas varna in pod nazorom. Na oprsnico in povodec mačko navajamo že od majhnega.
Večina muc povodca ne sprejme ravno z navdušenjem, obstajajo pa nekatere izjeme, ki lastnika spremljajo na sprehodih in se na povodcu obnašajo lepše kot katerikoli kuža!
Če imamo v stanovanju teraso ali vrt, lahko tisti bolj iznajdljivi med nami zgradijo prav pravcat mačjak, v katerem bodo naši 'mestni tigri' uživali pri sončenju in opazovanju mimoidočih ljudi in živali. Mačjak je velika mrežasta kletka z vhodom v stanovanje, v kateri imajo mačke dovolj prostora za poležavanje, igro in manjši sprehod.
Čeprav je življenje v stanovanju za mačko zagotovo bolj varno in nam zagotavlja, da bo doživela kar največ let z nami, pa marsikdo trdi, da mačke ob tem trpijo ter da tak način bivanja zanje ni naraven.
Življenje zunanje mačke
Izhodi mačke v zunanji svet res lahko ugodno vplivajo na počutje mačke, zadostijo njeno raziskovalno naravo in porabo njene lovske energije, hkrati pa ji lahko povzroči tudi dodaten stres in možnost okužbe z na primer FIV - Virus imunske pomanjkljivosti pri mačkah. V prenaseljenih območjih se lahko zgodi, da je v okolici veliko drugih mačk, kar pa pripelje do bojev med mačkami za teritorij, saj so zelo teritorialne živali.
Nekatere mačke so zunaj veliko bolj zadovoljne, saj imajo tako lahko nadzor nad večjim delom "svojega ozemlja", kar pa ponuja tudi raznolikost v vsakdanu mačke in ji preprečuje dolgočasje. Zunaj mačke tudi nemoteno označujejo svoje okolje, v notranjosti doma pa je to skrajno nezaželeno vedenje. Zunanje okolje mačko stimulira in spodbuja njene lovske nagone, za kar pa je potrebno pri notranji mački skrbeti z igro in miselno zaposlitvijo. Zunanje mačke so tudi veliko bolj aktivne in se več gibljejo, saj imajo več prostora in so tako manj podvržene k debelosti. Za varne vstope in izstope mačke lahko na vrata domovanja namestite vgradna nihajna vratca.
Nevarnosti katerim je zunanja mačka izpostavljena
Mačke so radovedna bitja, ki obožujejo raziskovanje, zato je gotovo, da uživajo med nadziranjem teritorija, opazovanjem ptičev, lovom na male glodavce ter drugimi vragolijami v okolici svojega doma. Vendar pa v njenih pohodih na mačko preži mnogo nevarnosti. Najbolj smrtna od njih je gotovo cesta in zaradi povozov vsak dan pogine ogromno število mačk. Tudi če v naši okolici ni nevarnih cest, se mačka lahko sooči s številnimi drugimi nevšečnostmi. Napade jo lahko divji plenilec ali sosedov pes, jo v pretepu rani druga mačka, ali pa se izgubi.
V kolikor mačka nikakor ne more biti izključno notranja pa je pomembno, da vsaj poskušate preprečiti nekaj nevarnosti. Nekaj nasvetov kako tveganja zmanjšati:
Ponoči mačko poskušajte zadržati v zaprtih prostorih.
Mačko čipirajte (čeprav čipiranje mačk ni zakonsko obvezno pa je zelo priporočljivo, saj v primeru izgube mucka lažje najdete).
Opremite jo z odsevno ovratnico (pomembno, da je primerna za mačke - se razklene, če se mačka kam zatakne) ali sledilno GPS ovratnico in obeskom z imenom.
Mačka naj bo sterilizirana/kastrirana (se manj potepa in pretepa).
Redni pregledi pri veterinarju in zaščita pred zajedalci.
Zunanje življenje je za mačko brez dvoma zelo nevarno in nepredvidljivo. Kot dober in odgovoren skrbnik se moramo odločiti kako bo naša mačka živela in kakšno tveganje smo pripravljeni sprejeti.
Andreja F. in Maja G.